Zaledwie kilka lat temu informatycy, podobnie jak wiele innych grup zawodowych, pomimo tego, że mogli swobodnie wybierać odpowiadające im oferty pracy często decydowali się na emigrację zarobkową. Zagraniczne firmy proponowały nie tylko lepsze wynagrodzenia, ale przede wszystkim możliwość korzystania z najnowszych technologii i perspektywy dalszego rozwoju zawodowego. Dzisiaj liczba ogłoszeń o pracę dla informatyków nie maleje, zmienił się jednak polski rynek pracy w obszarze IT.

Jak pokazują dane przedstawione w raporcie Antal, polska branża związana z informatyka jest doceniana przez zagranicznych przedsiębiorców. Firmy europejskie coraz częściej myśląc o nowych inwestycjach biorą pod uwagę i wybierają właśnie Polskę, jako miejsce rozwoju swojej działalności w obszarze IT. Ogromną siłą naszego kraju są właśnie specjaliści z branży nowych technologii. Eksperci doceniają nie tylko ich kompetencje merytoryczne, ale również solidne wykonywanie obowiązków, znajomość języków obcych i potencjał do dalszego rozwoju. Stąd tak duża liczba ogłoszeń o pracy od pracodawców zagranicznych.

Dzięki temu zamiast emigracji poza granice Polski można teraz obserwować zjawisko relokacji w obrębie naszego kraju. Pracownicy są gotowi na zmianę miejsca zamieszkania, ale kierunkiem są duże ośrodki miejskie, w których przedsiębiorstwa technologiczne najczęściej decydują się na rozwijanie swojej działalności. Dodatkowo mając na uwadze niedobór kandydatów do pracy w IT o wystarczająco wysokim poziomie kompetencji zawodowych, pracodawcy coraz częściej oferują potencjalnym pracownikom pakiety relokacyjne, w tym pomoc w znalezieniu nowego mieszkania lub dopłaty związane z przeprowadzką (oferty pracy).

Natomiast coraz rzadziej polski informatyk bierze pod uwagę możliwość wyjazdu do pracy za granicę. W badaniu Antal, dotyczącym rynku IT w Polsce w 2015 roku, jedynie 21% respondentów zdecydowałoby się na taki krok. Wśród czynników, które mogłyby wpłynąć na decyzję o zmianie kraju badani wymieniali przede wszystkim wyższe wynagrodzenie (72%), lepsze perspektywy rozwoju (50%) i inną kulturę pracy (33%).

Wśród badanych osób, pytanych o powody braku zainteresowania emigracją zarobkową poza granice Polski, najczęściej wymieniano ograniczenie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi (61%), zadowalające obecne wynagrodzenie (30%) oraz przywiązanie do kraju (26%).

Wszystko wskazuje na to, że specjaliści, którzy kilka lat temu zdecydowali się na wyjazd za granicę będą brali pod uwagę powrót do kraju, ponieważ sprzyja temu aktualna sytuacja na rynku pracy – liczba ofert pracy w tej branży stale rośnie, a nie można zapomnieć także o innych metodach rekrutacji, takich jak networking. Tym bardziej, że doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach z pewnością zostanie docenione przez pracodawców.