Od kilku lat branża IT nie opuszcza szczytu rankingów na dziedzinę w której pracodawcy narzekają na największy niedobór pracowników. Polscy specjaliści IT mogą wybierać w ogłoszeniach o pracy, zarówno w kraju jak i za granicą, gdzie są cenieni za wysokie kwalifikacje i umiejętności. Kariera w dynamicznie rozwijającej się branży IT to nie tylko  szerokie możliwości zawodowe i wysoka pensja, ale satysfakcjonujące zajęcie, które zapewni życie na zadowalającym poziomie aż do samej emerytury. Brzmi pięknie, ale od czego zacząć?

Rekrutacja do pracy

Wystarczy spojrzeć na pierwszy portal z ogłoszeniami o pracy, żeby przekonać się, że ofert pracy w IT starczy dla każdego. Tak naprawdę analitycy rynku pracy wskazują, że od jakiego czasu jest jeszcze gorzej, bo liczba wakatów przewyższa ilość kandydatów, którzy mogliby je wypełnić. W tej sytuacji pracodawcy powinni wykorzystywać szeroki wachlarz propozycji, aby przekonać do siebie najlepszych kandydatów. Obok tradycyjnego naboru, właśnie na portalach z ofertami pracy, firmy korzystają z networkingu, headhunterów i niekonwencjonalnych kanałów rekrutacji, aby dotrzeć do najlepszych specjalistów i zachęcić ich do pracy właśnie dla tego pracodawcy.

Małymi krokami

Ktoś, kto dopiero rozpoczyna swoją zawodową przygodę z IT powinien przygotować się na pracę, jaką będzie musiał włożyć w swoją ścieżkę kariery. O ile nie znalezienie oferty pracy nie jest trudne nawet dla aktywnych studentów IT, o tyle warto przemyśleć w jakim kierunku chcemy iść. Znalezienie swojej specjalizacji to klucz do rozwoju w tej branży, a dopiero określenie tej dziedziny pozwoli na stopniowe wspinanie się po szczeblach firmowych struktur. Widać to nawet po ogłoszeniach o pracy – najwięksi pracodawcy stawiają na wyspecjalizowanych pracowników, ekspertów w swoich dziedzinach. Mniejsze firmy będą na początku szły w kierunku zatrudniania specjalistów „od wszystkiego”, ale to też może być korzystne dla młodego pracownika, który zdobędzie zróżnicowane doświadczenie zawodowe, bez którego absolutnie nie można myśleć o rozwoju w branży IT.

Doświadczeni pracownicy coraz częściej korzystają z udogodnień, jakie wynikają z rynku pracownika w tej branży i to do nich odzywają się headhunterzy z ofertami pracy. Jednak, aby móc korzystać z takich przywilejów trzeba wcześniej zapracować na swoją pozycję.

Specjalizacja i wiedza na bieżąco

Podstawowa rada, jakiej można udzielić osobom zainteresowanym pracą w IT jest określenie jednego kierunku rozwoju, maksymalne skupienie się na nim i systematyczne podnoszenie kwalifikacji. Taka specjalizacja pozwoli być na bieżąco z niezwykle szybko rozwijającymi i zmieniającymi się trendami i technologiami informatycznymi.