Stereotypowy obraz informatyka, jaki przychodzi na myśl większości z nas to zamknięty w swoim ciemnym pokoju mężczyzna, zapewne w okularach, nieco zaniedbany, z nosem w ekranie komputera. Taki obraz ma niewiele wspólnego z tym jacy naprawdę są specjaliści z branży IT, co więcej nie zakłada istnienia specjalistek IT. Tymczasem kobiety w dziedzinie informatyki są obecne, a branża domaga się, aby było ich znacznie więcej.

Zdecydowanie warto zainteresować się możliwością rozwoju kariery w dziedzinie IT. Nikt nie przewiduje co prawda specjalnych programów kierowanych wyłącznie do kobiet, ale z natury mają one pewne wrodzone predyspozycje, które mogą doskonale uzupełnić funkcjonowanie tej branży – chodzi między innymi o dobrą komunikację z klientami oraz otwarte podejście do rozwiązywania problemów. Poza tym już dzisiaj w dziedzinie informatyki istnieją ogromne dysproporcje, jeśli chodzi o udział kobiet i mężczyzn w firmach o profilu technologicznym (oferty pracy). A takie nierówności nie służą żadnej specjalizacji.  Tym bardziej, że nawet ci specjaliści, którzy jeszcze pracują w Polsce, coraz chętniej są na celowniku zagranicznych pracodawców, którzy doceniają ich wysokie kompetencje (wszystko o pracy za granicą).

Czy w przyszłości można spodziewać się zmian w znaczeniu, jakie nowe technologie będą wywierały na rynku pracy i w światowej gospodarce? Eksperci są pewni, że branża ta będzie się jeszcze bardziej rozwijać, bo trudno wyobrazić sobie współczesny świat, który odrzuciłby wszystkie zdobycze technologii z ostatnich lat. Już dzisiaj pracodawcy alarmują, że mają problem ze skompletowaniem kadry w przedsiębiorstwach funkcjonujących w obszarze informatyki i nowych technologii.

Dlatego decyzja o przebranżowieniu się lub kształceniu w kierunkach związanych z IT to na pewno doskonała inwestycja w zawodową przyszłość. Praca wymaga chęci ciągłej nauki, gotowości do stałego samorozwoju, ale w zamian za to najczęściej można oczekiwać przede wszystkim wysokich zarobków, o jakich można pomarzyć w innych branżach (Szukampracy.pl).

Zobacz także: